Prikupljanje bibliografskih podataka u sklopu drugog ciklusa reakreditacije visokih učilišta

Budući da je u tijeku drugi ciklus reakreditacije visokih učilišta u RH (obvezan postupak vanjskog vrednovanja kvalitete svih visokih učilišta), Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu nastavlja sustavno prikupljati i analizirati podatke o svojim procesima, resursima i rezultatima. Prvi je ciklus reakreditacije započeo 2010. g. i završio 2016. te je od 2017. započeo drugi ciklus.

Jedno od područja vrednovanja je i znanstvena djelatnost institucije koja se, između ostaloga, procjenjuje i na temelju:

• bibliografije visokog učilišta
  • bibliografije po znanstvenim područjima
  • bibliografije nastavnika

Bibliografiju čini popis:

• znanstvenih radova sukladno s Pravilnikom o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja
  • inozemno izdanih knjiga kojima je autor nastavnik institucije
  • domaćih knjiga kojima je autor nastavnik institucije
  • poglavlja u knjigama kojima je autor nastavnik institucije
  • knjiga kojima je urednik nastavnik institucije
  • stručnih radova
  • recenziranih radova sa znanstvenih i stručnih skupova
  • radova nastavnika institucije u časopisima visokog učilišta

Vrednovanje institucije, provodi se i na temelju podataka dobivenih u bazama podataka Web of Science, Scopus ili CROSBI, a odnose se na:
  • ukupan broj citata visokog učilišta
  • ukupan h-indeks visokog učilišta

Radi kvalitetnog i brzog prikupljanja navedenih podataka, potrebno je da svaki znanstvenik posjeduje jedinstvenene brojeve pomoću kojih se njegove publikacije mogu pronaći u bazama podataka Web of Science, Scopus i CROSBI. Ukoliko ih već ne posjeduje, može ih zatražiti na sljedećim poveznicama:
  • ResearcherID za pretraživanje u bazi Web of Science
  • ORCID ID   za pretraživanje u bazi Scopus
  • MBZ za pretraživanje u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji CROSBI

Također je potrebno da znanstvenik u spomenutim bazama provjeri je li za rad kojemu je autor naveo instituciju kojoj pripada te da provjeri je li naziv institucije točno napisan.