tecaj 2

 Prof. dr. sc. D. Martinović Kaliterna, Prof. dr. sc. Tonko Vlak, Ela Škorić, dr. med.
Osvrt na tečaj˝Reumatologija u kliničkoj praksi˝
održan na Medicinskom fakultetu u Splitu od 10. do 12. listopada 2013.g.


Sažetak: Tečaj „Reumatologija u kliničkoj praksi“ nastavak je potrebite edukacije u reumatologiji. Uz podršku Ministarstva znanosti i sporta i MEFST održan je tečaj bez kotizacije koji je od strane 125 polaznika izvrsno ocijenjen u odnosu na izbor tematike, način izlaganja i organizaciju.
Ključne riječi: tečaj, autoimune bolesti, edukacija
 
Imunologija se danas uplela u sve pore medicine, pa se sve više govori o autoimunim zbivanjima  čak  i kod klasičnih bolesti poput ateroskleroze. Bazični čimbenici upale i imuni odgovor upliću se u sva zbivanja u organizmu. Paleta autoimunih zbivanja je sve šira i prisutnija u svakodnevnom kliničkom radu . Stres, zagađenje okoliša, brojni kemijski dodaci hrani, novi oblici bakterijskih i virusnih infekcija, različiti oblici pojačane osjetljivosti, zajedno s prirođenom sklonosti pridonose pojavnosti autoimunih bolest (1). Ove bolesti jednako se susreću u ordinaciji liječnika obiteljske medicine kao i u jedinicama intenzivnog liječenja. Stoga se ne smije zanemariti buran i ponekad fatalan  tijek pojedinih vaskulitisa ili katastrofični antifosfolipidni sindrom, s čime se povremeno susrećemo u kliničkoj praksi (2).
Nove spoznaje o bolestima kao i uspostavljeni i korigirani dijagnostički kriteriji pomažu nam u prepoznavanju  i zbrinjavanju ovih bolesti. Sjetimo se samo davne komplicirane klasifikacije vaskulitisa, izmjena  tijekom godina te novih spoznaja i podjela koje su značajno pridonijele bržem prepoznavanju i promptnom liječenju vaskulitisa (3).
Pred dvije godine smo u Splitu pod pokroviteljstvom Medicinskog fakulteta Split održali poslijediplomski tečaj u kojem smo obradili pojedina poglavlja iz reumatologije. Bili smo zadovoljni odjekom ovog tečaja među liječnicima, naša smo izlaganja pretočili u pisani tekst te je tako nastala knjiga “Odabrana poglavlja iz reumatologije”(4).
Teme koje nismo obuhvatili prvim tečajem, osjećali smo se obligatni naspram kolega obraditi kroz slijedeći tečaj, što je i urađeno u listopadu ove godine.
U ovom vremenu u kojem se čuti recesija, neizvjesnost radnog mjesta, organizacijski problemi odlučili smo našim kolegama darovati taj edukacijski tečaj, tako da zainteresirani sudionici nisu imali obvezu plaćanja nikakve kotizacije.
Uputili smo zahtjev za novčanu potporu  Ministarstvu znanosti obrazovanja i sporta (MZOS) temeljem javnog natječaja početkom 2013.g.koje je prepoznalo kvalitetu sadržaja i potrebitost edukacije u području reumatologije te nam je pružilo novčanu potporu. Medicinski fakultet u Splitu (MEFST) osigurao nam je prostor i tehničku podršku. Organizatori i voditelji tečaja su bili prof.dr.sc. Dušanka Martinović Kaliterna (Odjel za kliničku imunologiju i reumatologiju KBC Split) i prof.dr.sc. Tonko Vlak (Odjel za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju KBC Split) dok je o svim administrativnim i drugim organizacijskim potrebama revno skrbila tajnica tečaja Ela Škorić, dr. med.
Broj ukupno registriranih sudionika je premašio sva očekivanja – registrirano je 125 aktivnih sudionika, koji su pristigli iz raznih krajeva Hrvatske: Zagreba, Dubrovnika, Knina, Makarske, Šibenika, srednje-dalmatinskih otoka, Splita i njegove šire okolice.
MEFST omogućio je svojim nastavnicima i svim polaznicima Tečaja besprijekorne tehničke uvjete za trodnevnu edukaciju. Otvorenje i početak Tečaja u Novoj svečanoj dvorani pozdravnim govorom uveličao je dekan MEFST prof.dr.sc. Dragan Ljutić ističući važnost pristupačnosti edukacije.
Među polaznicima tečaja bilo je specijalista i specijalizanata raznih specijalnosti - u najvećem broju iz područja fizikalne medicine i rehabilitacije, interne medicine, anesteziologije, dermatologije, obiteljske medicine te medicine rada. Uspješno je realiziran polazni plan, koji je predvidio ukupno 27 predavanja u trajanju od 36 nastavnih sati (Tablica 1.), uz zadovoljstvo svih zainteresiranih sudionika, a na ponos svih predavača i organizatora Tečaja.
Tečaj je održan bez kotizacije, štoviše uspjeli smo organizirati i prikladne domjenke u lijepom prostoru nove zgrade MEFST te osigurati svim učesnicima CD-ove s predavanjima. Nakon polaganja ispita svi su polaznici bili dobrodošli na probi vina u Dioklecijanovim podrumima. Posebno moramo istaći kvalitetno pripremljena predavanja i precizno pridržavanje satnice kao i besprijekornu tehničku pomoć od strane MEFST.
Još jednom čestitamo i zahvaljujemo svim predavačima.
U razgovoru s polaznicima nakon održanog Tečaja dobili smo pregršt pohvala s pozitivnim komentarima na izvrstan izbor tema, jasna i zanimljiva izlaganja predavača te činjenicu što je tečaj bio prilagođen radnom vremenu većine liječnika.
Tečaj je visoko vrednovan od strane liječničke komore : za polaznike 15 bodova, a za predavače 18 bodova.
Na kraju, iskreno zahvaljujemo MZOS-u na ukazanom povjerenju i pokroviteljstvu, Medicinskom fakultetu u Splitu na uvjetima koje nam je omogućio te svim kolegama – predavačima, radi čijeg je truda ovaj Tečaj kvalitetno i izvrsno realiziran.
 
Zaključak: Klinička reumatologija podrazumijeva širok spektar autoimunih bolesti koje se sve više istražuju te im se prilagođavaju kriteriji i načini liječenja. Edukacijski tečajevi su najbolji način približavanja novih spoznaja struci. Tečaj “Klinička reumatologija u praksi“ je bio odlično posjećen te je visoko vrednovan od strane i polaznika i Hrvatske liječničke komore.
 
Literatura:
  1. Martinovic Kaliterna D, Perkovic D, Radic M. Churg-Strauss syndrome associated with montelukast therapy. J Asthma. 2009;46:604-5.
 
  1. Yehuda Shoenfeld, Pier Luigi Meroni, Elias Toubi. Antiphospholipid Syndrome and Systemic Lupus Erythematosus: Are they Separate Entities or Just Clinical Presentations on the Same Scale? Curr Opin Rheumatol. 2009;21(5):495-500.
3.      Jennette JC, Falk RJ, Bacon PA et al. 2012 revised International Chapel Hill Consensus Conference Nomenclature of Vasculitides. Arthritis Rheum. 2013 Jan; 65(1):1-11.
 
4.      Vlak T, Martinović Kaliterna D. Rano prepoznavanje reumatskih bolesti. Split: Medicinski Fakultet Sveučilišta u Splitu, 2011;67-82.

Program tecaja Ispiši stranicu