Međunarodni dan darivanja knjiga i akcija Čitam, dam, sretan sam

Poziv na sudjelovanje u akciji „Čitam, dam, sretan sam“ - prikupljanje lektire za djecu na bolničkom liječenju (14. veljače - 14. ožujka 2019.)

U povodu Međunarodnog dana darivanja knjiga i akcije „Čitam, dam, sretan sam“ te u sklopu projekta „HRČAK u splitskim dječjim ambulantama“, Hrvatsko čitateljsko društvo - Ogranak Split i Odjel za djecu i mlade Središnje knjižnice Gradske knjižnice Marka Marulić (GKMM) organiziraju akciju prikupljanja lektire za potrebe dječje knjižnice na Odjelu pedijatrije KBC-a Split. Očuvane lektire možete donijeti na Odjel za djecu i mlade Središnje knjižnice GKMM-a, Ulica slobode 2 od 14. veljače do 14. ožujka 2019.

Tijekom projekta „HRČAK u splitskim dječjim ambulantama“, započetog u rujnu 2017. godine, opremljeno je deset pedijatrijskih čekaonica slikovnicama, knjigama i policama. Prije tog projekta Gradska knjižnica Marka Marulića Split je 2014. godine donirala knjige s policama Odjelu pedijatrije, Dječjoj kirurgiji i Rodilištu. U listopadu 2018., u sklopu projekta „HRČAK u splitskim dječjim ambulantama“, organizirana je akcija slaganja knjiga u igraonici na Odjelu Pedijatrije KBC-a Split radi lakšeg snalaženja i korištenja knjiga. Knjižnica je dobro opremljena, ali joj nedostaje još polica i, što smo doznali u razgovoru s odgojiteljicama, lektire koju bi djeca čitala tijekom boravka na liječenju. Nadamo se vašem odazivu i unaprijed zahvaljujemo!!!!!

Popis lektira koje su obvezne školarcima:

1. i 2. razred osnovne škole: Grimm, Jacob i Wilhelm, Crvenkapica, Snjeguljica, Trnoružica Andersen, Hans Christian, Carevo novo ruho, Ružno pače, Tratinčica

3., 4. i 5. razred osnovne škole: Brlić-Mažuranić, Ivana, Čudnovate zgode šegrta Hlapića Lovrak, Mato, Vlak u snijegu Lovrak, Mato, Družba Pere Kvržice Balog, Zvonimir, izbor iz poezije Vitez, Grigor, izbor iz poezije Kušan, Ivan, Koko u Parizu

6., 7. i 8. razred osnovne škole: Brlić-Mažuranić, Ivana, Priče iz davnine Cesarić, Dobriša, izbor iz poezije Gavran, Miro, Zaljubljen do ušiju Glavašević, Siniša, Priče iz Vukovara Mihelčić, Nada, Zeleni pas Pavličić, Pavao, Trojica u Trnju

Naravno, i druge lektire, kao i one za srednjoškolce, dobro će doći za bolničku dječju knjižnicu. Nacionalna kampanja „Čitaj mi!“ tradicionalno organizira akciju „Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj“ u povodu Međunarodnog dana darivanja knjiga koji se obilježava 14. veljače.

Cilj je probuditi ljubav prema čitanju i ohrabriti djecu i odrasle diljem svijeta da 14. veljače daruju knjige. Ispiši stranicu