Pretražite novosti:

Sastanak u MZOS-u o suradnji REGIOMED KLINIKEN i splitskog Sveučilišta

Sastanak u MZOS-u o suradnji REGIOMED KLINIKEN i splitskog Sveučilišta
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta prof. dr. sc. Predrag Šustar održao je zajednički sastanak s predstavnicima REGIOMED KLINIKEN iz Njemačke (Bavarska), Medicinskog fakulteta i Sveučilišta u Splitu u ponedjeljak 2. svibnja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta.

Tema sastanka bila je suradnja Sveučilišta u Splitu, Medicinskog fakulteta i REGIOMED KLINIKEN, jednog od najvećih lanaca zdravstvenih institucija u Njemačkoj. Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu sustavno će obrazovati njemačke studente za potrebe regije u kojoj djeluje REGIOMED KLINIKEN, konzorcij koji okuplja četiri bolnice u gradovima Coburgu, Hildburghausenu, Lichtenfelsu, Sonnebergu te devet medicinskih centara na čak 11 lokacija.
Suradnjom će se povećati mobilnost studenata i nastavnika u oba smjera, te omogućiti suradnja hrvatskih i njemačkih liječnika u kliničkoj praksi i znanosti. Cijeli pretklinički dio studiranja obavljat će se na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, a klinički dio nastave u Splitu i na REGIOMED KLINIKEN, čime se podiže kvaliteta nastave i konkurentnost splitskog Medicinskog fakulteta.

Sastanku su u ime njemačko - hrvatske delegacije nazočili:

prof. dr. Johannes Brachmann, jedan od vodećih njemačkih autoriteta iz područja kardiologije,
gospodin Joachim Bovelet, predsjednik Upravnog vijeća REGIOMED KLINIKEN,
prof. dr. Šimun Anđelinović, rektor Sveučilišta u Splitu,
prof. dr. Alen Soldo, prorektor Sveučilišta u Splitu,
prof. dr. Zoran Đogaš, dekan Medicinskog fakulteta,
prof. dr. Zoran Valić, prodekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu,
prof. dr. Dragan Primorac, jedan od koordinatora ovog projekta
 
Rektor Anđelinović tako je izjavio da je presretan što je potpisan ugovor o suradnji Medicinskoga fakulteta splitskoga Sveučilišta s REGIOMED KLINIKEN, jednim od najvećih lanaca zdravstvenih institucija u Njemačkoj na sustavnom obrazovanju njemačkih studenata na engleskome programu. REGIOMED KLINIKEN konzorcij je koji okuplja četiri bolnice u gradovima Coburgu, Hildburghausenu, Lichtenfelsu, Sonnebergu te devet medicinskih centara na čak 11 lokacija. Prof. Anđelinovića raduje što je splitsko Sveučilište prepoznalo u REGIOMED KLINIKEN izvanrednoga partnera s visokim standardom medicinske zaštite, a njemački kolege istodobno su na našemu fakultetu prepoznali dovoljno visok standard koji može educirati kvalitetne liječnike. Cijeli pretklinički dio studiranja obavljat će se na Medicinskome fakultetu u Splitu, a klinički dio nastave u Splitu i na REGIOMED KLINIKEN.
Dekan Medicinskoga fakulteta u Splitu prof. dr. Zoran Đogaš istaknuo je kako je suradnja omogućila da 'već živimo realnost' suradnje hrvatskih i njemačkih liječnika u kliničkoj praksi i znanosti.
Jedan od vodećih njemačkih autoriteta iz područja kardiologije prof. dr. Johannes Brachmann, izrazio je zadovoljstvo kvalitetom projekta i brzinom njegove provedbe, zašto je posebice zahvalio profesoru Primorcu.
Jedan od pokretača cijeloga projekta profesor Dragan Primorac zahvalio je ministru Šustaru i njegovu timu koji, rekao je, "danas žive i svjedoče što je izvrsnost", te podsjetio kako se i tijekom njegova mandata ministra znanosti pokušao pokrenuti takav interdisciplinarni projekt. Izrazio je zadovoljstvo što je takav projekt sada ostvaren upravo s Bavarskom koja je, istaknuo je, najnaprednija i najutjecajnija europska pokrajina, a za suradnju izabrala je upravo Hrvatsku. Zahvalio je nazočnim kolegama iz Njemačke - profesoru Brachmannu i predsjedniku Upravnoga vijeća REGIOMED KLINIKEN Joachimu Boveletu koji su, rekao je, lideri jednoga od najvećih lanaca njemačkih bolnica s ukupno oko 1800 kreveta koji, kroz cijeli sustav, predstavljaju ponos Njemačke, a odredili su  da će njihovi studenti studirati na engleskome programu Medicinskoga fakulteta u Splitu. Time će, objasnio je, sva njihova logistika biti dostupna našim kadrovima, a ne treba zanemariti ni financijsku komponentu koja će tako 'ući' u Hrvatsku. 
Na pitanje novinara o upisnim kvotama, dekan Đogaš podsjetio je kako je do sada na tome fakultetu moglo studirati 50 studenata na programu na engleskome jeziku - uglavnom studenata iz Njemačke i s engleskoga govornog područja. Zahvaljujući ovome projektu, kvota se povećala i sada je 60 studenata, a od toga broja pola će biti studenti iz Njemačke. Dekan Đogaš napomenuo je kako za sada jedino zagrebački i splitski Medicinski fakultet imaju studije na engleskome jeziku koji su međunarodno priznati, a izrazio je uvjerenje da će to uskoro slijediti i riječki i osječki medicinski fakulteti.
Novinare je zanimalo hoće li vrijediti reciprocitet, a Đogaš je odgovorio kako će dio kliničke nastave biti izveden u Njemačkoj, odnosno profesori iz Splita će zajedno s kolegama iz Njemačke izvoditi nastavu. Osim toga, rekao je, i naši studenti koji studiraju na hrvatskome jeziku imat će dobru priliku za studentsku razmjenu, a treba dodati i znanstvenu suradnju pa se tako dobiva uvid u ovu doista otvorenu cjelinu čije je kolateralne učinke teško nabrojiti.
Na novinarsko pitanje hoće li ta suradnja značiti da će se još više liječnika iseljavati iz Hrvatske, dekan Đogaš odgovorio je kako smatra da će učinak biti suprotan, te da ćemo našim 'pozicioniranjem na karti' postati toliko privlačni da će liječnici početi razmišljati i o suprotnome smjeru, tj. da ostanu i dođu u Hrvatsku. S tim u vezi, podsjetio je kako je nedavno proveden postupak reakreditacije studija na engleskome jeziku gdje je studentima postavljeno pitanje - biste li preporučili svome prijatelju iz Berlina da dođe studirati u Split - a odgovor studenata bio jasno da, tako da više i nije bilo pitanja.
Rektor Anđelinović spomenuo je pak kako se već s njemačkim partnerima razmišlja i o izgradnji specijalnih bolnica za zdravstveni turizam. Ispiši stranicu